CestyAsie.cz

          PRŮVODCOVSKÉ SLUŽBY - JIHOVÝCHODNÍ ASIE

Cesty / Vietnam

Recenze knihy (rozklikněte)


Kniha " Český ženich a vietnamská nevěsta aneb ……." od Honzy Pokorného je poutavé čtení pro každého cestovatele, milovníka asijské kultury a příznivce šťastných konců :-). Osobně jsem měl možnost s Honzou cestovat přes celý Vietnam a poznávat krásnou a z pohledu Evropana zajímavou zemi s pohnutou historii. Velice jsem ocenil jeho lidský i profesionální přístup k nám nezkušeným cestovatelům v Asii. Při cestě po Vietnamu jsme potkali i tehdy ještě slečnu Trang a bylo hezké vidět vzájemné sympatie mezi Honzou a Trang. Jelikož jsem s Honzou zůstal v kontaktu i po našem putování Asii, dozvěděl jsem se, že se Trang stala jeho ženou a následovala Honzu do Česka. O tom jak k tomu došlo je tato kniha. Hodně štěstí Trang a Honzo.

Petr B.

Chýně


Po knížce Banánové dítě od česko-vietnamské blogerky Nguyen Thi Thuy Zuong se objevuje další svazek o vztahu Vietnamky a Čecha, tentokrát z pera Jana Pokorného: Český ženich a vietnamská nevěsta – anebo Jak se žije s Vietnamkou. Vydal si ji vlastním nákladem.

Autor sice v titulku uvádí i jméno své partnerky Trần Thị Thu (v textu ovšem vystupující spíše pod přezdívkou Trang), nicméně vlastní text je zcela jasně jeho dílem. Jeho milá však jistě dodala do jeho vyprávění spoustu informací, takže také ona má na něm značný podíl. A koneckonců je jeho hlavní postavou.

V mnoha ohledech pojal Pokorný příběh svého vztahu s Vietnamkou zcela opačně než zmíněná Zuong. Předně, píše z mužského a českého pohledu. Na rozdíl od Zuong nepojímá vyprávění jako upovídanou blogerskou exhibici (v jejím podání docela zdařilou a vtipnou), ale naopak jako věcný záznam o jednom vztahu. Nenoří se do psychologických hlubin hraničících s depresemi, nýbrž popisuje bez výraznějších emocí dokonce i horší etapy (například vyřizování povolení k pobytu pro svou nastávající) – skoro bych řekl, že takhle nějak diplomaticky a nekonfliktně by to napsala generace našich prababiček a pradědečků. Ve výsledku nejde o nějaký literární text, nýbrž spíše o rodinnou kroniku, čemuž nasvědčuje i titulní strana, na níž figuruje fotografie páru.

Pokorný píše poměrně lakonicky a svědomitě si v této ´kronice´ všímá až s úřednickou pečlivostí nejrozličnějších věcí – jako by chtěl sám sobě i své ženě zachovat a v budoucnu tak připomenout všechny detaily. Nutno ocenit, že tato svědomitost se týká i uváděných informací – na rozdíl od většiny jiných autorů se Pokorný vyhnul uvádění neověřených nesmyslů. Možná i proto, že sám vnímá Vietnam a vše s ním spojené nezasvěcenýma, leč otevřenýma očima, snaží se o to víc zůstat věrný tomu, o čem píše. Trochu sice překvapuje, že dokumentuje manželství, které teprve začalo, a možná si ještě neprožilo chvíle skutečného mezikulturního třesku, na druhou stranu oba zúčastnění vyhlížejí alespoň ze samotných ´pamětí´ jako klidní a vzájemně tolerantní jedinci, což by mělo být zárukou dobrého příštího vývoje. Přejme jim to.

Pokorného neliterární styl možná nestrhuje, nicméně to neznamená, že by se čtenář nutně musel nudit: například když se rozepisuje o poměrech, z nichž Trang vyšla, a o tom, jak žila před jejich seznámením v Hanoji, poskytuje tak zajímavou ´případovou studii´ jednoho typického vietnamského osudu. Trang pochází z velmi skromných venkovských poměrů v severovietnamské provincii Thai Binh, a také následná svatba páru v jejím rodišti proběhla ve srovnání s mnohdy opulentními městskými svatbami Vietnamců ve výrazně chudším (a řekl bych lidštějším) měřítku. Nejinak i cesta Trang do Čech je i objevováním zcela nového světa, a v tomto smyslu představuje možná i menšinový úkaz mezi všemi česko-vietnamskými páry, co jich tu máme. Ostatně jejich počet už jde v současnosti jistě do stovek…

Petr Komers

http://sea-l.cz/cs/


Poutavé čtení, které mi oživilo Honzova vyprávění neuvěřitelných historek a zajímavých zážitků z cest po Vietnamu a jihovýchodní Asii. Stejně tak nadchne jejich osobní příběh s moc milou Trang. Obdivuji jejich neutuchající trpělivost a sílu, se kterou si vybojovali a budují společný život v Čechách.

Bára Nováková

Rudná u Prahy


Krásná knížka, počínaje věnováním mamince. Jednoduchý a přitom výjimečný příběh. Cestuji do mnoha zemí světa jako průvodce, a tak jsem byla svědkem navázání mnoha mezinárodních "láskyplných" vztahů. Nejčastěji v Keni a Thajsku. Žádný z nich nepokračoval po skončení zájezdu. I proto je příběh Honzy a Trang výjimečný. Láska Trang k Honzovi dokázala překročit hned několik "nepřekročitelných" barier. Sníh a mráz byly určitě ty menší.

Poprvé jsem Trang viděla na pouti v Rudné, kde vyráběla a prodávala svá půvabná quillingová přáníčka, mozýlky a kytičky. Okamžitě mne zaujalo, jak je drobná dívka milá, skromná a pracovitá. A neuvěřitelně odvážná. Vydat se doslova do neznáma, daleko od vlastní rodiny, do země zcela odlišné kultury, zvyků, bez znalosti jazyka. Následujíc starozákonně manžela, vlastně tehdy ještě ne manžela, to je Láska neznající překážky.

Knížka je dokonale popisná a velmi čtivá, prožívala jsem každý okamžik, jako bych byla přímým účastníkem děje. Nic není přikrášleno, natož vymyšleno. Dosud jsem ve Vietnamu nebyla a najednou se ocitl na prvním místě mých cestovatelských plánů. Vietnam musí být totiž úžasná země, protože odtud k nám přicházejí úžasní lidé. Jenom jsme to dosud nějak přehlíželi.

Dnes má Trang první - vytoužené - a nejen celou její vietnamskou rodinou dychtivě očekávané miminko, a Honza je určitě ten nejlepší táta na světě. Moc jim oběma držím palce a oba mají můj upřímný obdiv.

Jejich knížku by si měl přečíst každý, kdo se chystá na cestu do Vietnamu, každý, kdo chce alespoň trochu pochopit početně největší menšinu jež s námi sdílí naši zemi, a každý, kdo by se chystal k jakémukoli mezinárodnímu sňatku.

Přeji této útlé knížce, aby se dostala do každé knihovny a čítárny jako pozoruhodná novinka.

RNDr. Eva Loucká

Praha

http://www.eva-loucka.cz/


Knížku jsem četla s velkým zaujetím a děkuji za ni! Milé čtení s poutavou linkou příběhu dvou zamilovaných lidí, kteří svou houževnatostí "přemohou" úředního šimla, aby se mohli vydat na společnou životní cestu jako manželé. Značně rozdílná mentalita Evropana a Asiatky, kterou kniha zábavnou formou vykresluje, jim předurčuje nevšední dny jejich soužití. Přesto, že jsem příběh Honzy a Trang znala, přinesla mi psaná forma spoustu nových faktů a zajímavostí o vietnamské mentalitě, ale i hluboké uvědomění politicky nastavených hranic svobody každého z nás. Knížku jistě ocení ten, kdo rád cestuje i ten, kdo rád poznává zajímavé lidské osudy. Příjemné oddychové čtení, ke kterému se během letních prázdninových dnů znovu vrátím.

Magda Pokorná

SvárovCopyright (c) 2015 CestyAsie.cz | Veškerý obsah podléhá autorskému zákonu a jakékoliv šíření je bez svolení autora zakázáno. Mapa webu
Výroba a správa webových stránek - baff007@seznam.cz