CestyAsie.cz

JIHOVÝCHODNÍ ASIE - INDOČÍNA

O cestách

... .. .

Důležitá upozornění

Doporučení a rady vyplývající ze znalosti místních poměrů.

Vietnam, Thajsko, Laos a Kambodža jsou turisticky bezpečné země.

Při dodržení několika základních pravidel si cestu za poznáním užijete v plné síle a v pohodě.

Jde o to si cestování užít a vrátit se domů v pořádku.

Z mé vlastní zkušenosti vím, že nejvíce problému na cestě si člověk způsobí vlastní vinou.


Je potřeba dodržovat pravidla jednotlivých zemí: např. v Thajsku do některých chrámů je povolen vstup pouze v patřičném oblečení: vždy v konkrétním případě poskytnu cestovateli příslušnou informaci a toto je potřeba respektovat.

Dodržovat platné normy jednotlivých států, především dopravní, zdravotní, bezpečnostní, celní, pasové a tranzitní včetně zvyklostí těchto států a předpisů dopravců a ubytovatelů a počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám nebo újmám ostatních cestovatelů ani třetích osob.

Vycestovat s platným cestovním pasem a splňovat vízové podmínky cílových zemí.


Nefotografovat daná místa a některé místní obyvatele. Když budete upozorněni, že je to zakázané.

Nezesměšňovat a respektovat chování místních obyvatel a kulturu jednotlivých zemí.


Nekombinovat jídlo, ze začátku jíst střídmě. Už v letadle není dobré sníst, vše co se podává. Letecké společnosti nabízí různé druhy desertů, salátu.

Alkohol užívat jen v malém množství. Nadměrné pití vede k úrazům, ztrátě osobních věcí.


Dávat si pozor na osobní věci - peníze, fotoaparát, doklady. Vše mít vždy u sebe, když opustíte pokoj.

Nedávat k pohlídání svému spolucestovateli, někomu ze skupiny nebo úplně cizí osobě svůj batoh s osobními věcmi. Například, když jdete na toaletu při čekání na autobus. Dotyčného něco zaujme, pak přijede autobus rychle nastupovat, vy spoléháte na dotyčného kterému jste dali své věci na starost, ten zapomíná a končí to tak, že batoh leží tam kde jste ho opustili a vy se vzdalujete.

Nejbezpečnější místo pro vaše peníze je u Vás. Nejlépe v pásu na peníze, který si připevníte přímo na tělo.

Cenné věci mít neustále u sebe nebo v batohu. Nedávat peníze např. při přesunu autobusem do velkého zavazadla, které je uloženo v zavazadlovém prostoru.


Na pokoji vždy při odchodu vypínat světla, klimatizaci, větrák, vodu. Je důležité šetřit životní prostředí.


Nedoporučuji vychladit pokoj, na velký teplotní rozdíl mezi venkovní a pokojovou teplotou.

V některých pokojích je větrák zavěšen ze stropu. Pozor při protahování těla na jeho lopatky.

Vracet klíč vždy na recepci. Při ztrátě ho budete muset uhradit.


Každé ráno se mazat ochranným opalovacím krémem, i když je zataženo.

K večeru, před západem slunce ochranným prostředkem proti komárům.

Nečistit si zuby vodou z kohoutku.


Naučit se rozpoznat hodnotu bankovek místní měny a i kdyby byl sebevětší spěch, přepočítat si kolik je Vám vráceno. Výměna peněz za velmi výhodný kurz nemusí být vždy výhodná. Doporučím místa pro bezpečnou směnu peněz.


Při některých přesunech vlakem, místním autobusem počítat s delší dobou strávenou v dopravním prostředku. Většina dopravních prostředků jak na delší trasy nebo např. autobusy městské hromadné dopravy bývají patřičně vychlazeny. Doporučuji mít u sebe mikinu.


Při přechodu silnice dbát zvýšené opatrnosti. Obzvláště ve Vietnamu, kde řidiči nerespektují pravidla silniční provozu. V Thajsku se jezdí vlevo.


Pokaždé mít u sebe vizitku místa ubytování. Ne jednu do dvojice, ale každý svou. Pokaždé se spolehnout sám na sebe! Ne na to, že cestujete ve dvojici. Mít u sebe své peníze, pití, svůj opalovací krém, prostředek proti komárům.


Nepřeceňovat síly. Např. při šnorchlování doporučuji vzít si záchrannou vestu. Lépe si to i užijete.


Na treku za horskými kmeny mít pevnou obuv.

Hlavní náplní treku není fyzický výkon, ale poznání horských etnik a jejich způsobu života. Velké zavazadlo před trekem odložíme a s sebou si vezmeme jen to nejnutnější.


Dát si pozor a nenavštěvovat podniky, kde by mohl člověk přijít k úrazu nebo v nejlepším případě o vyšší částku peněz. Za léta cestování už vím kam zajít a kam ne. Doporučím vhodná místa pro vaši zábavu.


Je třeba si uvědomit, že cesta přes několik časových pásem, změna klimatu, denního režimu, aktivit, jídelníčku přináší pro organismus určitou změnu a tak je důležité dodržovat dostatečný odpočinek. Aby bylo dost sil na užívání, objevování, poznávání do dalšího dne.

...
Copyright (c) 2015 CestyAsie.cz | Veškerý obsah podléhá autorskému zákonu a jakékoliv šíření je bez svolení autora zakázáno. Mapa webu