CestyAsie.cz

JIHOVÝCHODNÍ ASIE - INDOČÍNA

Vietnamská socialistická republika - „Země hor a rýže”

Vlajka Vietnamu                  Znak Vietnamu

Kdy se vydat

S počasím je to ve Vietnamu kvůli různorodému podnebí velmi ošidné- zatímco v horách na severu země můžete vyjímečně zažít i mráz či dokonce sněhové přehánky, na jihu vystoupají denní teploty v období sucha až ke čtyřiceti stupňům Celsia.

Vietnamské podnebí ovlivňuje především dvojice monzunů. Zimní monzun vane od října do března ze severovýchodu.Na sever země přináší chladnější vlhké počasí a na jihu je v té době sucho a teplo.Od přelomu dubna a května do října vane jihozápadní monzun, který přináší do celého Vietnamu teplé počasí s množstvím srážek.

V severním Vietnamu od listopadu do dubna je chladnější počasí. V květnu a červnu panuje horké léto. V červenci až září je stále vhodné počasí na koupání a trekking v horských oblastech.

Ve středním Vietnamu prší od října do dubna. Sucho a teplé počasí bývá od května do září.

Na tropickém jihu jsou dvě období.Období deštů (květen- říjen) a období sucha (listopad- duben)

Nejvhodnější doba na návštěvu celého Vietnamu je od listopadu do března a v průběhu července a srpna.

Vízová povinnost

Informace najdete na stránkách ministerstva zahraničních věcí nebo u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu.

Očkování

Informace o povinném očkování najdete na stránkách ministerstva zahraničních věcí nebo u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu. Doporučuje se očkování proti břišnímu tyfu a žloutence typu A, B.

Bezpečnost

Ve Vietnamu panuje politická stabilita a celková bezpečnostní situace je dobrá.

Ve větších městech- Ho Či Minově městě, Hanoji, Nha Trangu, je třeba si dávat větší pozor na své věci. Vzrůstá počet kapesních krádeží.

Pohyb po většině území je volný, vyjímkou jsou zakázané vojenské zóny a horské oblasti obydlené menšinami ( přístupné pouze s vietnamským průvodcem nebo s povolením).

Peníze

Vietnamskou měnou je dong (VND). Nominální hodnoty bankovek jsou 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000. Ho Či Minův portrét je na každé bankovce.

Ve většine obchodů, restaurací ,apod. jsou běžně přijímany USD.

Síť bankomatů se stále rozšiřuje.

Náboženství

Nejrozšířenějším náboženstvím ve Vietnamu je mahájánový Buddhismus. Konfucianismus je spíše filosofií než náboženstvím.

Taoismus, Konfucianismus a Buddhismus v průběhu staletí splynuly, čím vzniklo takzvané trojí vyznání ( Tam Giao).

Uctívání předků má dlouhou tradici. Vychází z víry, že duše žije po smrti dál a stává se ochráncem svých potomků. Důležitou součástí uctívání předků je domácí oltář.

Učení sekty Cao Dai.Cao Dai je vietnamská sekta ,která se pokusila vytvořit ideální naboženství spojením náboženství Východu a Západu.

Ke křestanství je hlásí 7- 8 milionů obyvatel.

Islám - 0,5 % populace z 85 miliónů obyvatel Vietnamské socialistické republiky.

Sídlo sekty Cao Dai v městečku Tay Ninh 96 km od Ho Či Minova města. Sídlo sekty Cao Dai v městečku Tay Ninh 96 km od Ho Či Minova města Velký chrám v areálu sekty Cao Dai patří mezi nejúchvatnější stavby v celé jihovýchodní Asii. Člen sekty Bohoslužby se konají čtyřikrat denně.Polední bohoslužby mohou být účastni turisté. 

Jídlo a místní speciality

Vietnamská kuchyně je velmi rozmanitá. Místní kuchaři využívají veškerého bohatství, které jim poskytuje země i moře. Postupy přípravy a přísady obohatily také koloniální vlivy. Vzhledem k rozloze Vietnamu způsob jakým se pokrmy připravují se liší region od regionu. Na severovietnamské kuchyni je patrný čínský vliv, kuchyně jížního Vietnamu, kde vládne tropické podnebí je mnohem aromatičtější a pikantnější.

Místní speciality jako žabí stehýnka na máslové omáčce, mleté vepřové maso vařené v banánových listech nebo směs ze šnečího, vepřového masa, nakrájených zelených cibulek, rybí omáčky a papriky zabalená v zázvorových listech a vařená v hlemýždích ulitách.

Nejlevněji a mnohdy velice chutně se dá najíst u pouličních prodejců nebo na tržištích. V místech navštěvovanými turisty je spousta podniků nabízející evropskou kuchyni.

Ve Vietnamu můžete také ochutnat různé druhy hmyzu, pojídat mořské řasy, hadí, psí, opičí nebo krokodýlí maso.

Z pohledu Vietnamců je jídlo bud zdravé nebo nezdravé, výživné nebo chudé na živiny, lahodné nebo bez chuti.

Stolování na ulici. Pro jihovýchodní Asii tolik typické Stolování na ulici. Pro jihovýchodní Asii tolik typické. Oběd na tržnici. Nevypadá to, ale nebojte se. Najíte se velice chutně a bezpečně Jídlo si připravujete sami na stole. 

Nápoje

Běžně je tu k dostání káva, čaj, pivo, nealkoholické nápoje, víno, štávy z čerstvě vymačkaného ovoce. Ochutnat můžete rýžové, hadí víno nebo z několika druhů pálenek.

Budete mít možnost ochutnat hadí víno. Banánovice Naložený červi. Čmeláci. Těmto elixírům jsou připisovány léčivé účinky 

Ovoce, zelenina a co nabízí trh

Ochutnejte pod sluncem uzrálé štavnaté ovocné plody, které se ve Vietnamu nabízí.

Široká nabídka čerstvého, štavnatého ovoce. Štavnaté melouny. Šedok. Největší citrusový plod. Džekfrut. Největší plody rostoucí na stromech. 

Sever Vietnamu

Domov příslušníků národnostních menšin. Hmongů, Dzao, Nungů, Tajců a jiných. Vydáme se na návštěvu do jejich osad spojenou s přespánim v jedné z vesnic. Po trase severozápadním Vietnamem navštívíme vesnice, tržiště, dílny. Pokocháme se zdejší přírodou a panoramaty. Poznáme bitevní pole, kde skončila nadvláda Francie nad francouzskou Indočínou.

Tržiště v Sapa Příslušnice z kmene Hmongů. Příslušnice horských kmenů se také liší typickými ozdobami hlavy.  Žena z horského kmene Zao.  

Hanoj

Stará čtvrt se svou více než tisíciletou historií, tunelovými domy, spleti fascinujících uliček se spoustou obchůdků, jídelen, restaurací, dílen, tržišti. Jezera, parky, koloniální architektura, stromořadím lemované třídy. Hanoj byla nazývána Paříž východu.

Navštívíme Ho Či Minovo mauzoleum místo jeho posledního odpočinku. Za krásným kulturním zážitkem zajdeme do vodního loutkového divadla. Po představení se posadíme ke stolečku na ulici a objednáme si Bia hoi (točené pivo) nebo zajdeme do "České restaurace" dát řeč u piva (čeští sládci ho zde učili vařit) s vietnamci, kteří žili léta v dnešní České republice.

Hanoj v roce 2010 oslavila 1000 let od svého založení. Ho Či Minovo mauzoleum. Chrám písemnictví založen v roce 1070. 

Zátoka Ha Long

Zátoka Ha Long největší přírodní atrakce Vietnamu leží v Tonkinském zálivu. Tisíce vápencových ostrůvků se zvedá z vod zálivu. Proplujeme lodí mezi ostrůvky, navštívíme jednu z mnoha zdejších jeskyní, přespíme na ostrově Cat Ba, kde se vydáme na tůru do národního parku, ochutnáme dary moře.

Zátoka byla v roce 1994 zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Poplujeme mezi fantastickými vápencovými ostrůvky zvedající se z vod Tonkinského zálivu. Poplujeme mezi fantastickými vápencovými ostrůvky zvedající se z vod Tonkinského zálivu. Poplujeme mezi fantastickými vápencovými ostrůvky zvedající se z vod Tonkinského zálivu. 

Střední Vietnam

Historická města Hue a Hoi An jsou zařazeny na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Poplujeme lodí po Voňavé řece ke Královským hrobkám, zajdeme do obchodů nabízejících spoustu krásných uměleckých suvenýrů v historickém městě Hoi An. Navštívíme Demilitarizované pásmo (DMZ) .kde se odehrávali nejtvrdší boje během války ve Vietnamu. Vydáme se do překrásného národního parku Bach Ma nebo na kole ke mnohakilometrovým písečným plážím jihočínského moře, které teprve na své návštěvníky čekají.

Císařova knihovna v areálu Citadely.   Drak je symbolem  císaře a ochránce. 

Jih Vietnamu

Jihovýchodní pobřeží nabízí kilometry písečných pláží k lenošení, šnorchlování ve vodách jihočínského moře, potápění s kyslíkovým přístrojem u Velrybího ostrova, surfování nebo výlety na některý z četných ostrovů. Pochutnáte si na darech moře.

V Ho Či Minově městě se při prohlídce zdejších památek a muzeí propleteme mezi neuvěřitelným množstvím motorek, na tržišti usmlouváme cenu za krásný suvenýr.

Výlet na moři. Není to nic lehkého se v tomto člunu dostat z břehu přes vlny na moře.  Navštívíme rybářskou vesnici. 

Delta Mekongu

Delta formována usazeninami nanesenými řekou Mekong, plná rýžových polí a rybích farem, bohatá na živiny nutné pro pěstování cukrové třtiny, ovoce, kokosu a garnátů.

Navštívíme plovoucí trh, ovocné sady, rybí farmy,výrobnu kokosových cukrovinek, banánového vína, přejdeme přes opičí lávku...

Pobyt u domorodců z delty Mekongu je nezapomenutelným zážitkem a umožní jedinečný pohled do každodenního života místních obyvatel.

 Plovoucí trh na deltě. V deltě Mekongu se pěstuje spousta druhů ovoce.  

Prodavačky

Tolik typické pro Vietnam, prodavačky v kuželovitých kloboucích s vahadly přes rameno potkáte po celé zemi.

Prodavačka zeleniny v typickém kuželovitém klobouku s vahadly. Prodavačka polévky.   Prodavačka keramiky. 

Copyright (c) 2015 CestyAsie.cz | Veškerý obsah podléhá autorskému zákonu a jakékoliv šíření je bez svolení autora zakázáno. Mapa webu