CestyAsie.cz

JIHOVÝCHODNÍ ASIE - INDOČÍNA

Zápisky z cest

Bouře


Po horkém dubnu a květnu. Duben je nejteplejší měsíc s velkou vlhkostí v červnu začíná v jížním Thajsku období dešťů. To s sebou nese ochlazení , rozbouřené moře, silný vítr.Počasí přináší úlevu pro organismus, ale také zkázu.

Rozbouřené moře ubírá kusy země.Zakusuje se hlouběji a hlouběji do pobřeží.Příroda zemi proti tomu to brání vzrostlými stromy se silnými hustými kořeny ,které zemi zpevní. Člověk staví betonové zdi,klade pytle s pískem,zpevňuje pobřeží velkými kameny.

Největší příliv je za úplňku.To moře dosahuje nejdále a když se do toho opře i vítr.Betonové zdi,stromy těžko odolávají takovému náporu.

Stejně tak tomu bylo letos 12.června za úplňku.Andamanské moře se nám zakouslo hluboko do pobřeží .Přineslo obrovské množství dřeva,klády,prkna, ale i plastového odpadu,milióny rozdrobených polystyrénových kuliček.Jako kdyby pláž zasnežila. Stovky skleněných malých lahviček od energetických nápojů,které pijou rybáři při nočním lovu a pak je hází do moře.S tím se budeme vyrovnávat podstatně hůře než s tím co nám přinesla příroda.

Příroda má obrovskou sílu.

Stojím před půlnocí na pobřeží sleduji měsíc v úplňku, který vše nádherně osvětluje.Silný vítr se opírá do vzrostlých stromů, ohýbá malé palmy horizontálně.Moře bouří, rány,plesknutí vln dosahujících pobřeží. Být si vědom, že to nejde zastavit.Moře přijde blíž, vítr zesílí přinese i tolik toužený déšť.

Lidé se modlí.Spirit zde má velkou sílu.Ovlivňuje hodně . Myšlení, chování, jednání.

Přírodu ale neovlivní. A myslím, že ani nechce.


Honza Pokorný

www.CestyAsie.czpozn. popisky v dolní části u fotek

SPIRIT
Betonová zeđ proti vlnám .Síť proti větru.
Červené dříví- red wood
Do takto napuštèného dřeva solí se žádný mravenec nepustí :-)
Moře i kdysi dávno přineslo velice ceněné červené dříví- red wood
Stovky lahviček od energ.nápojů
Polystyren
Klády co přineslo moře
Poničená betonová zeď.
Houpačka bývala 40 cm nad zemí.Moře přinese písek zpět.
Silný vítr
Podemletá patka u stavby
Kořeny stromů zpevňují zemi.
Palmy se přesadí.Přežijí i měsíc na moři

Copyright (c) 2015 CestyAsie.cz | Veškerý obsah podléhá autorskému zákonu a jakékoliv šíření je bez svolení autora zakázáno. Mapa webu