CestyAsie.cz

JIHOVÝCHODNÍ ASIE - INDOČÍNA

Zápisky z cest

Několik tipů jak si chránit zdraví a majetek na cestách


Při dodržení několika základních pravidel si cestu za poznáním užijete v plné síle a v pohodě. Jde o to si cestování užít a vrátit se domů v pořádku. Z mé vlastní zkušenosti vím, že nejvíce problémů na cestě si člověk způsobí vlastní vinou.

-Nekombinovat jídlo, ze začátku jíst střídmě. Už v letadle není dobré sníst, vše co se podává. Letecké společnosti nabízí různé druhy desertů, salátu. Ryba na sladko-kyselé omáčce, ananas jako dezert a zapít to kokosovým mlékem zní jako zajímavá kombinace, která k Vám nepřijde hned.:-) Vše se ukáže za pár dní. Na cestu do vzdálených exotických zemích necestujete na pár dní, ale na několik týdnů, takže bývá vždy dost času ochutnat spoustu Vám neznámých jídel a druhů ovoce postupně. Kupte si  antibakteriální krém na ruce a dobré jsou -Laktobacily.Podporují trávení, posilují imunitu. Doporučuji zakoupit takové, které můžete uchovávat při teplotách přes 30°C.

-Nečistit si zuby vodou z kohoutku. V některých  zemích se prodává láhev vody na hrdle opatřená ochranným plastem

- Alkohol užívat jen v malém množství. Nadměrné pití vede k úrazům, ztrátě osobních věcí.Spousta mladých lidí ztrácí po požití alkoholu zábrany sednou na pronajatou motorku na cestě z baru, vrhají se do mořských vln,... Pozor na milou společnost, kterou potkáte na ulici při cestě z baru.Možná Vám její více než milý zájem o vás dodá sebevědomí, ale také může způsobit bolení hlavy při probuzení ze ztráty v lepším případě jen vaší hotovosti.

- Nejbezpečnější místo pro vaše peníze, Váš pas a kreditní karty je u Vás. Cenné věci mít neustále u sebe nebo v batohu. Nedávat peníze např. při přesunu autobusem do velkého zavazadla, které je uloženo v zavazadlovém prostoru.

- Dávat si pozor na osobní věci - peníze, fotoaparát, doklady. Vše mít vždy u sebe, když opustíte pokoj.Můžete znát majitele hotelu, ale uklízečku neznáte.Nevěřil bych ani hotelovému trezoru. Z vlastní zkušenosti doporučuji u batohu zámeček na kód na uzamčení zipů. Je snazší si zapamatovat kód než někde hledat klíček. :-)

- Nedávat k pohlídání svému spolucestovateli, někomu ze skupiny nebo úplně cizí osobě svůj batoh s osobními věcmi. Například, když jdete na záchod při čekání na autobus. Dotyčného něco zaujme, pak přijede autobus rychle nastupovat, vy spoléháte na dotyčného, kterému jste dali své věci na starost, ten zapomíná a končí to tak, že batoh leží tam, kde jste ho opustili a vy se vzdalujete.

-Nedoporučuji vychladit pokoj, na velký teplotní rozdíl mezi venkovní a pokojovou teplotou. V některých pokojích je větrák zavěšen ze stropu. Pozor při protahování těla na jeho lopatky. Je dobré mít u sebe slabší mikinu, košily při cestě v klimatizovaných dopravních prostředcích se bude hodit. Nachladit se můžete i pitím studených nápojů a  sprchováním studenou vodou, hlavně když jste rozpáleni.

- Každé ráno se mazat ochranným opalovacím krémem, i když je zataženo. Dobré je mít kvalitní sluneční brýle. K večeru, před západem slunce ochranným prostředkem proti komárům.

Jak se branit proti komarům ?!

Vylétají, když začne zapadat slunce,ale v obdobi dešťů na komáry mužete narazit i přes den.Co dělat proti tomu aby Vaše nohy a ruce nezdobily komáří štípance?   Dlouhé nohavice a rukávy k večeru.V horkém a vlhkém klimatu je ,ale docela horko na těle.:-) Různé repelenty proti komárům.Může být ve formě krému nebo spreje a s různým obsahem DEET.Já používám maximálně 13% a funguje.Můžete koupit i 27% ale to ženám smeje barvu z nehtu při aplikaci:-).

Spirála.Zapalí se a hoří několik hodin.Odpuzuje komáry, ale nefunguje úplně na 100%. A hlavně v místnosti musíte větrat,nelze ji zapálit a vše uzavřít to se nedá dýchat.Obsahuje chemické látky.

Raketa !! Nelze s ní hrát tenis, ale s komáry si s ní pinkat můžete.Nabíjí se v zásuvce.Některé modely maji i ledkové světlo.Když se komár dostane mezi tři síťky spálí ho to.

A jak se proti komárům brání místní. Jedí chilly, citronovou trávu a potírají se kokosovým mlékem.

- Naučit se rozpoznat hodnotu bankovek místní měny a i kdyby byl sebevětší spěch, přepočítat si kolik je Vám vráceno. Výměna peněz za velmi výhodný kurz nemusí být vždy výhodná.

-Při přechodu silnice dbát zvýšené opatrnosti. Obzvláště v zemích, kde řidiči nerespektují pravidla silniční provozu. V několika státech  se jezdí vlevo.

- Pokaždé mít u sebe vizitku místa ubytování. Ne jednu do dvojice, ale každý svou. Pokaždé se spolehnout sám na sebe! Ne úplně na to, že cestujete ve dvojici. Mít u sebe své peníze, pití, svůj opalovací krém, prostředek proti komárům.

-Nepřeceňovat síly. Např. při šnorchlování doporučuji vzít si záchrannou vestu. Lépe si to i užijete.

-Je třeba si i uvědomit, že cesta přes několik časových pásem, změna klimatu, denního režimu, aktivit, jídelníčku přináší pro organismus určitou změnu a tak je důležité dodržovat dostatečný odpočinek. Aby bylo dost sil na užívání, objevování, poznávání na vaší cestě.

Copyright (c) 2015 CestyAsie.cz | Veškerý obsah podléhá autorskému zákonu a jakékoliv šíření je bez svolení autora zakázáno. Mapa webu