CestyAsie.cz

JIHOVÝCHODNÍ ASIE - INDOČÍNA

Zápisky z cest

Mořská želva


Smutné okamžiky příroda i lidé přináší.

Rozbouřené mořské vlny vyplavily na břeh želvu, která se na první pohled zdála jen vyděšená z lidí, kteří se seskupili okolo ní.

Dobré dvě hodiny a příliv by přenesl mořskou vodu přes skály u břehu a želva by se přes ně mohla vrátit bezpečně zpět na volné moře.

Moře začalo želvě otvírat cestu zpět, ale jí se jak se zdá nechce. Nevychází vstříct.

Jeden z přihlížejích jí začal prohlížet přední, zadní nohy jestli je nemá poraněné, koukali co je za pohlaví.

Přemýšleli jsme jak jí pomoci. Želvy normálně při kladení vajec připlavou na břeh, nakladou do písku vajíčka a pak se s přílivem zase vrátí na moře. Zjistili že má poraněný krk .Jak hodně nikdo neví. Nejspíše ji rozbouřené mořské vlny hodily na skály u břehu. Je také možné, že ji v krku uvízl igelitový pytlík, který si spletla s potravou. Želva ohybá nepřirozeně hlavu dozadu.

Blíží se bouře a silný déšť. Sílící vítr je toho předzvěstí. Vypadá to, že přijde za několik minut.

Jeden muž říká " kdyby umřela tady na pláži, nevonělo by to dobře". V nestřeženém okamžiku ji dva muži uchopí a odnášejí ji k silnici.Naložili ji do sajtkáry u motorky.

Co je kam jí nesete? Ptáme se .Do nemocnice? Kývali hlavou, kdo tomu, ale věří.

Lidský život zde v JV Asii nemá takovou hodnotu v porovnání s jinými částmi světa. A želví život ? Želví krunýř a maso ano.

Začíná prudký déšť. Musíme se ukrýt do přístřešku vzdáleného od silnice. Sdílíme smutné pohledy. A ptáme se sami sebe co jsme měli udělat, jak reagovat...

Dnes už vím. Zavolal bych někomu ze známých nebo na policii.

Save the nature, Save the life.

Podívejte se prosím na tyto zajímavé stránky . http://www.morskezelvy.cz

I vy lidé žijící v České republice. Země bez moří a oceánů můžete pomoci chránit mořské želvy. Už jen svým postojem a chováním při dovolené v oblastech, kde se mořské želvy nachází.

Copyright (c) 2015 CestyAsie.cz | Veškerý obsah podléhá autorskému zákonu a jakékoliv šíření je bez svolení autora zakázáno. Mapa webu