CestyAsie.cz

JIHOVÝCHODNÍ ASIE - INDOČÍNA

Zápisky z cest

Dům


Dům,který jsem měl pronajatý byl postaven již z moderního materiálu.

Ne z toho, který se používal po staletí a stále v odlehlých horských oblastech používá. Dříve se stavělo ze dřeva, bambusu, palmových listů.

-Tvrdé dřevo odolávalo déle termitům. Kouř z ohniště rozdělávaného uvnitř domu určeného k vaření, ohřátí očoudil dřevěnou konnstrukci domu, která pak byla lépe chráněna proti škůdcům.

-Bambus je velmi tvrdý a ohebný materiál. Bambus je z malajského slova a znamená diplomat. Stejně jako bambus, diplomat by měl být tvrdý a ohebný v jeho jednání.

-Svazané palmové listy k sobě jako střešní krytina.Odolají silnému větru a dešti. Bydlel jsem pod takovou střechou několik měsíců u moře a mohu to jen potvrdit. Výhoda této krytiny je, že pod střechou není takové vedro. Nevýhoda je, že se musí každé 2-3 roky měnit. Dnes se dají koupit i umělé palmové listy. :-)

pozn. popisky v dolní části u fotek

Betonový základ,  v místnosti a v koupelně na podlaze dlaždičky.Betonové sloupky mezi nimi vyzděno cihlami, dřevěný krov. Eternit - Azbest jako střešní krytina.
Bez stropu. Z místnosti se díváte přímo na krov. Plno domů to takto má. Do krovu se mohou pustit termiti a vy to ani neuvidíte a střecha Vám spadne na hlavu.Strop může sloužit i jako útočiště pro plno živočichů např. hada.
Okna z mého pohledu jsou řešeny  špatně.
V noci nelze větrat, máte strach, že k Vám někdo vleze. Jak  člověk tak i opice si dovolí. A ty prý nadělají velký nepořádek.:-)
Přes den okenice musíte otevřít, aby k Vám šlo denní světlo.Co zase nelze když je silný vítr.
Bez moskytiéry ani ránu ! :-) Ochrání před moskyty a různým jiným hmyzem.
K vaření a ohřátí teplé vody pro koupel stačí propanbutanová bomba, kaučuková hadice s regulátorem a vařič. Někdo si může myslet v tropech a potřebuje teplou  koupel. Několikrát jsem se sprchoval studenou vodou v období dešťů a pak jsem bojoval s rýmou.
Fén - v noci vzduch  kolikrát stál a je  potřeba ho okysličovat - provětrávat.
Plastový škopek na praní prádla a na sprchu. Sprcha formou polévání. Zředí se horká voda se studenou.
Voda je čerpána z vodovodního řádu do barelů o objemu 2000 litrů a odtud přitéká v modrých plastových trubkách do domu.
Víko barelu musí být uzavřeno, jinak se stane, že dovnitř napadá listí a zhnije. V horším případě uvnitř utone nějaké zvíře a s tím vším Vám voda pak přitéká. Vodu z barelu jsem používal jen jako užitkovou - na praní, koupel, mytí nádobí. K vaření , čištění zubů jen pitnou.
Veškeré prádlo, oblečení , baťoh musí být zavěšené na šňůrách, na ramínkách. Hlavně ne položeno volně na zemi domu.
Jinak se může stát, že na Vás při oblékání  vykoukne z oblečení pavouk, štír. :-)

Copyright (c) 2015 CestyAsie.cz | Veškerý obsah podléhá autorskému zákonu a jakékoliv šíření je bez svolení autora zakázáno. Mapa webu