CestyAsie.cz

JIHOVÝCHODNÍ ASIE - INDOČÍNA

Zápisky z cest

Smrt thajského krále Bhumibol Adulyadej


Podle oficiálního oznámení Královského paláce, Jeho Veličenstvo Král Bhumibol Adulyadej. 13.10.2016 v 15:52 thajského času zemřel v nemocnici Siriraj Hospital ve svých 88 letech.

Král Bhumibol Adulyadej byl nejdéle vládnoucím současným monarchou, kdy byl na trůnu 70 let od roku 1946.

Do Bangkoku jsem přiletěl 25.10.

Thajský národ byl oblečený v černé, bílé nebo jiné nevýrazné barvě. Nedoporučovalo se chodit v barvě červené, žluté. Množili se útoky na thajce kteří nechodili v černé barvě.

Thajský premiér Generál Prayut oznámil, že státní vlajky budou vyvěšeny na půl žerdi po dobu následujících 30 dní a že státní zaměstnanci musí oblékat černou barvu po dobu následujícího 1 roku.

Zábavní podniky a atrakce včetně barů se uzavřeli po dobu následujících 30 dnů.Všechny zábavní pořady v TV a rádiu byly zrušeny po dobu 30 dní. Všechny programy vysílali zprávy z královského paláce. Celkově státní smutek potrvá 1 rok.

Masy lidí se v následujících dnech snažili dostat před královský palác. Účastnil jsem se jeden večer masy truchlících na Sanam Luang před královským palácem. Lidé v černém postávali nebo posedávali na stříbrných foliích, které dostali, stáli v desítkách metrů dlouhých řadách na jídlo a pití které se dávalo zdarma. Stovky policistů, vojáků, záchranářů bylo připraveno pomoci a postarat se o to aby vše proběhlo v klidu. Po necelé hodině jsem musel odejít, pozorujíce tisíce lidí v černém, na obřích obrazovkách mnichi předříkávající mantry. Nebylo mi z toho dobře.

Na zpáteční cestě jsem byl nucen se všemi lidmi okolo sednout na zem. Většina lidí si sedla dobrovolně, jiní byli donuceno hlasitými povely policistů. Nesmělo se sedět nad úrovní chodníku. Projela okolo nás kolona aut, z davu zaznělo, to byl následník trůnu.

1.12.2016 večer thajská chunta oznámila, že JV korunní Princ Vajiralongkorn přijal výzvu prozatímního parlamentu, aby se ujal vlády Thajského království jako Král Rám X.

Copyright (c) 2015 CestyAsie.cz | Veškerý obsah podléhá autorskému zákonu a jakékoliv šíření je bez svolení autora zakázáno. Mapa webu